Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Rocznica odsłonięcia pomnika Stanisława Moniuszki

W roku Moniuszkowskim chcielibyśmy przypomnieć historię powstania pomnika wielkiego kompozytora.

8.06.2019r, w rocznicę odsłonięcia pomnika, dwa najstarsze chóry okręgu katowickiego tj. Chór Mieszany „Słowiczek” oraz Chór Mieszany „Ogniwo” zapraszają na plac Karola Miarki pod pomnik Stanisława Moniuszki na godz. 12:00.

z kronik chóru:

„Rok 1929 był w „Ogniwie” rokiem, który przysporzył kulturze śląskiej nie wspomnienie — bodaj najpiękniejszych koncertów — lecz obiekt trwały. W tym to roku — jak stwierdza St. M. Stoiński — na jednym z zebrań chóru pada projekt budowy pomnika ukochanego przez śpiewactwo śląskie pieśniarza — Stanisława Moniuszki. Śpiewactwo śląskie projekt ów natychmiast z entuzjazmem przyjęło i w rekordowo krótkim czasie zrealizowało. Inicjatorzy budowy — dyr. Stoiński i członkowie chóru „Ogni­wo” — byli też najofiarniejsi, wnosząc na konto budowy pomnika ze składek własnych i z koncertu zorganizowanego na ten cel 3.043 zł, a następnie — jak pisze w swoich „Materiałach” J. Fojcik — „dalsze koncerty, urządzane przeważnie także przy współudziale „Ogniwa”, odbyły się w Załężu, Załęskiej Hałdzie, Mysłowicach, Nikiszowcu, Nowej Wsi, Nowym Bytomiu, Szopienicach, Świętochłowicach, Ligocie, Królewskiej Hucie i w Bielsku (… ), przynosząc czystego dochodu około 6. 000 zł”.

W dniach 7 i 8 czerwca 1930 r., podczas uroczystości towarzyszących odsłonięciu ufundowanego pomnika Moniuszki w Katowicach oraz występując w zawodach odby­wającego się w tym samym czasie VI Ogólnośląskiego Zjazdu Śpiewaków, „Ogniwo” bierze udział w wykonaniu takich wielkich dzieł Moniuszki, jak III Litania Ostrobramska, „Sonety krymskie” (teraz już, po raz pierwszy na Śląsku, całość) oraz „Milda”. Następnie w uroczystym pochodzie spod katowickiej prokatedry (dzisiejszy kościół pw. ap. Piotra i Pawła), gdzie uczestnicy zjazdu brali udział we mszy św., przeszli na plac Karola Miarki. Na wysokim cokole stał spiżowy posąg Stanisława Moniuszki. Wokół kilka tysięcy śpiewaków i orkiestra dęta.” 

 za książką wydaną z okazji jubileuszu 50-lecia chóru

Date

Czerwiec 8

Time

8:00 am - 5:00 pm

Share this Event

REGISTER FOR THIS EVENT